cropped-Aikido-Poznan_Logo_białe_tło (1)

Adres dojo:

ul. 28 Czerwca 1956r nr 217/219 w Poznaniu
w budynku Wyższej Szkoły Handlu i Usług

Telefon dojo:

501 069 935 513 084 904

Zajęcia:

wtorki 19:30 – 21:30
środy 07:45 – 9:15,
czwartki 19:00 – 20:30
soboty 08:30 – 10:00

KLUB AIKIDO
AIKIKAI POZNAŃ- "CZARNY PAS"

AIKIDO W KLUBIE AIKIKAI POZNAŃ -„CZARNY PAS” 

Tradycja Aikikai, Nishio Sensei, opieka Arisue Sensei

Trenujemy Aikido w duchu przekazu Aikikai – głównej organizacji prowadzonej przez rodzinę twórcy tej sztuki, Osensei Morihei Ueshiby. Nasza praktyka oparta jest na nauczaniu Shoji Nishio Shihana i jest kontynuowana pod opieką Tokao Arisue Sensei – mentora naszego klubu.

Aikido – droga harmonii i rozwoju

Twórcą Aikido był Morihei Ueshiba (1883–1969) – nazywany przez uczniów Ōsensei („wielki nauczyciel”). W swojej praktyce łączył techniki japońskich sztuk walki z głęboką duchowością. Aikido w jego rozumieniu to nie system walki, lecz droga budowania harmonii i pokoju, w której poprzez ruch, oddech, uważność i relację z partnerem rozwijamy nie tylko ciało, ale i ducha.

Po śmierci Ōsenseia, jego dziedzictwo kontynuowali kolejni Doshu – przywódcy Aikikai Foundation z siedzibą główną w Hombu Dojo w Tokio:

  • Kisshomaru Ueshiba (1921–1999) – syn Ōsenseia, który ugruntował aikido jako nowoczesną sztukę,

  • Moriteru Ueshiba (ur. 1951) – wnuk założyciela, obecny Doshu,

  • Mitsuteru Ueshiba (ur. 1981) – prawnuk Ōsenseia, dziedzic linii przekazu.

W duchu tej tradycji, nasze dojo pracuje nad pogłębieniem techniki i zrozumienia Aikido nie tylko jako systemu ruchów, ale jako drogi osobistego rozwoju i współistnienia z innymi.

Integracja Aikido i broni

Naszą praktykę kształtowała również niezwykła postać – Shoji Nishio Shihan (1927–2005) – 8 dan Aikido Aikikai, mistrz iaido i judo, jeden z najbliższych uczniów Ōsenseia. Nishio Sensei wniósł do Aikido głęboki aspekt pracy z bronią (ken i jo), oparty na logicznej i taktycznej analizie. Jego przekaz oparty był na ruchu spiralnym, elastycznym centrum i nieustannym przepływie energii, który łączył zasady aiki z wyrafinowaną techniką.

Aikido w jego rozumieniu nie było odrębne od szermierki – wręcz przeciwnie, każda technika miała swoje źródła w logice miecza. Ten sposób nauczania przejęli i rozwijają uczniowie Nishio Sensei, w tym Tokao Arisue Sensei, który od lat opiekuje się naszym klubem.

Michał Górski Sensei – nauczyciel i łącznik tradycji

Integralną postacią dla naszej ścieżki Aikido jest Michał Górski Sensei (6 dan Aikido Aikikai, 6 dan Iaido) – uczeń Shoji Nishio Shihan oraz bliski współpracownik Tokao Arisue Sensei. Od lat aktywnie rozwija nauczanie Aikido w Polsce w duchu nauczania Nishio Sensei, pozostając jednocześnie w pełnej zgodności z wartościami i strukturą Aikikai Hombu Dojo.

Michał Górski Sensei to jeden z pionierów Aikido w Polsce i pierwszy nauczyciel tej sztuki w Poznaniu. W 1982 roku założył klub, który dziś znany jest jako Aikikai Poznan Czarny Pas – najstarszy i najbardziej doświadczony ośrodek Aikido i Iaido w mieście. Od ponad czterech dekad nieprzerwanie prowadzi treningi i kształci kolejne pokolenia uczniów, zachowując wierność duchowi budo.

Przez lata wykształcił wielu adeptów posiadających dziś stopnie mistrzowskie (dan Aikikai) z których znaczna część prowadzi własne dojo w różnych częściach Polski. Dzięki jego nieustannej pracy i oddaniu, klub Aikikai Poznań Czarny Pas stał się rozpoznawalnym miejscem na mapie europejskiego Aikido, działającym we współpracy z Aikikai Hombu Dojo i pozostającym pod opieką najwybitniejszych mistrzów tej tradycji.

To człowiek o niezwykłej skromności, głębokiej wiedzy i konsekwentnej postawie budo. Jego życie i działalność to przykład pełnego oddania dla drogi – nie dla rozgłosu, lecz dla prawdy i jakości w praktyce.

Tokao Arisue Sensei – opiekun techniczny i mistrz z Japonii

Od 2005 roku nasz klub pozostaje pod opieką Tokao Arisue Sensei (8 dan Aikido Aikikai, 7 dan Iaido) – bezpośredniego ucznia Nishio Shihana, wykładowcy Hombu Dojo w Tokio, człowieka o wyjątkowym dorobku technicznym i pedagogicznym. Arisue Sensei odwiedza regularnie nasz klub, prowadzi seminaria i konsultacje techniczne, zachowując ciągłość i czystość przekazu Nishio Sensei w pełnym poszanowaniu dla wartości Aikikai.

Dzięki jego wsparciu i bezpośredniej współpracy z Michałem Górskim, nasze dojo pozostaje miejscem żywego przekazu Aikido – nie tylko jako techniki, ale jako drogi życia – budo – zakorzenionej w wartościach: szacunku, harmonii i rozwoju.

Nasz klub jest najstarszym ośrodkiem prowadzącym działalność w zakresie nauczania Aikido w Poznaniu i powiecie poznańskim.

Zapewniamy :

  • wysokiej klasy szkolenie pod okiem wykształconych i doświadczonych instruktorów (główny instruktor jest posiadaczem najwyższego stopnia Aikido Aikikai w Polsce, absolwentem studiów pedagogicznych UAM oraz AWF);
  • liczne kontakty z mistrzami z Japonii i Europy (cykliczne szkolenia z udziałem wybitnych mistrzów takich jak: Takao Arisue sensei, Jan Michel Bovio, Jan Marie Milleville, Georg Fajnburg i inni);
  • organizację wyjazdów na międzynarodowe staże i obozy.
  • zdobywanie stopni uczniowskich i mistrzowskich dan nadawanych przez Aikikai  

Historia Klubu Aikido

Historia naszego klubu sięga 1982 roku, kiedy to w Poznaniu powstał pierwszy ośrodek Aikido. W jego tworzeniu uczestniczył Michał Górski – dziś główny instruktor klubu – który był współzałożycielem tej inicjatywy i od początku zaangażowanym propagatorem Aikido w regionie. Już od pierwszych treningów klub był ściśle związany z filozofią Aikikai i nauczaniem Założyciela Aikido – Osensei Morihei Ueshiba. Ten duch harmonii, szacunku i nieagresji towarzyszy nam nieprzerwanie do dziś.

Dwa lata później w mieście powstała druga sekcja, a w 1986 roku obie grupy połączyły siły, tworząc Aikikai Poznań – obecnie znany jako Klub Aikikai Poznań „Czarny Pas”.

W 1989 roku opiekę nad klubem objął wybitny mistrz Nishio Sensei (8 dan Aikido, 8 dan Iaido), który przez wiele lat prowadził szkolenia i nadawał stopnie dan członkom naszego zespołu. Lata 1990–1995 to okres intensywnego rozwoju – do Poznania przyjeżdżali zagraniczni mistrzowie, tacy jak Yokota Sensei z Hombu Dojo, Carsten Meller z Danii, Bob Forest, Leo Lauersen czy Paul Matthis. Nasi instruktorzy doskonalili swoje umiejętności na stażach w Japonii, USA i krajach Europy Zachodniej.

W 1995 roku Nishio Sensei odwiedził Poznań osobiście, co było ważnym wydarzeniem w historii klubu. W latach 2002 i 2004 instruktorzy wyjeżdżali ponownie do Japonii, szkoląc się m.in. w Hombu Dojo, Warabi i Saitamie. Po śmierci Nishio Sensei w 2005 roku klub nawiązał bliską współpracę z jego uczniem i kontynuatorem – Takao Arisue Sensei (8 dan Aikido, 7 dan Iaido), który od 2008 do 2019 roku regularnie prowadził seminaria w Poznaniu i Mikołowie.

Rok 2020 przyniósł nowy rozdział w historii klubu – nawiązaliśmy współpracę z Wyższą Szkołą Handlu i Usług w Poznaniu ( obecnie WSHIU Akademia Nauk Stosowanych) . Przy uczelni powstało nowe dojo, które służy nie tylko klubowi, ale także studentom i uczniom Akademickiego Liceum WSHIU jako miejsce regularnego treningu i rozwoju.

Kolejne lata to dalszy rozwój i organizacja prestiżowych wydarzeń:

  • 2021 – seminarium Aikido i Toho z udziałem Sensei Michała Górskiego i Sensei Pawła Miza, egzamin na stopnie dan.

  • 2022 – podczas Kagami-Biraki w Hombu Dojo Sensei Paweł Mizia otrzymał 5 dan Aikido, Sensei Robert Ritter – 2 dan, a Sensei Tomasz Górski – 1 dan. Odbyło się również międzynarodowe seminarium z Jean-Michelem Bovio (6 dan Aikido, 7 dan Iaido).

  • 2023–2025 – kontynuacja cyklicznych seminariów w Poznaniu – wiosną z Jean-Michelem Bovio i jesienią z Takao Arisue Sensei.

Obecnie Klub Aikido Aikikai Poznań „Czarny Pas” to najstarszy ośrodek Aikido w Poznaniu i powiecie poznańskim. Michał Górski – współzałożyciel i główny instruktor – od lat czuwa nad jego rozwojem, łącząc japońską tradycję i przekaz Mistrza Osensei Ueshiba z nowoczesnym podejściem do nauczania tej pięknej sztuki walki.