Wynajem kamperów – jakie są ich rodzaje?


 

Bardzo dobrym sposobem na tanią, a przede wszystkim bardzo wygodną podróż, jest wynajem kampera. Dobrze dobrany pojazd sprawi, że cała rodzina będzie mogła podróżować po Polsce, a nawet po Europie. Jednak aby było to możliwe, najpierw trzeba wybrać odpowiednie dla siebie auto. Aby to zrobić warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Sprawdź, jakie kampery możesz wynająć.

http://dethleffs-polska.pl/wynajem-kampera/

Kampery amerykańskie i zabudowy pick-up

Wybierając samochód kempingowy, należy uwzględnić własne potrzeby, ilość podróżujących osób, ale także możliwości wynikające z czasu i miejsca wycieczki. Istnieją tzw. kampery amerykańskie, które są bardzo duże, a zarazem wygodne. Ułatwiają podróżowanie pod wieloma względami. Jednak, na większości kempingów w Europie nawet się nie zmieszczą, nie ma więc sensu próbować. Jeśli chce się przeżyć podróż wewnątrz tego rodzaju kampera, najlepiej polecieć do USA i tam zrobić sobie samochodową wycieczkę po Stanach. Innym typem kampera jest zabudowa typu pick-up. Są to pojazdy przeznaczone przede wszystkim do jazdy w ciężkich warunkach, np. po bezdrożach. Sprawdzą się więc u prawdziwych poszukiwaczy przygód, niekoniecznie u rodziny z małymi dziećmi. Tego rodzaju kampery podłącza się do samochodów terenowych (właśnie typu pick-up). Pozwala to wtedy na nocleg pod dachem, oraz na posiadanie własnej ubikacji i aneksu kuchennego.

Wynajem kampera typu integral

Kiedy ma się ochotę na najwyższy możliwy luksus, to odpowiedzią na te potrzeby może stać się kamper zintegrowany. Zabudowa jest tutaj połączona z szoferką tworząc jednolitą bryłę. Dzięki temu cały pojazd jest bardziej aerodynamiczny (w porównaniu do innych kamperów). Producenci często wprowadzają do nich autorskie rozwiązania, by w jak największym stopniu dopasować się do potrzeb klientów. Dzięki zintegrowaniu przestrzeni, w kamperze jest bardzo dużo miejsca, co jest niezwykle wygodne. Jednak to połączenie ma także minusy – zwiększa się bowiem masa własna samochodu, co powoduje, że nie można do nich załadować tak wiele rzeczy jak do innych kamperów. Spotkać można także kampery pół-integralne. Jak sama nazwa wskazuje, ich część mieszkalna jest tylko częściowo połączona z szoferką i nieco ponad nią wystaje. Nie ma w niej jednak tzw. alkowy, która wystaje nad szoferkę i w którą można byłoby włożyć bagaże. Plusem tego rodzaju pojazdów jest szybsza jazda, mniejsze zużycie paliwa oraz niezbyt duże rozmiary – kamper mieści się w każdym tunelu. Minusem jest za to mała przestrzeń do spania i mniej miejsca na rzeczy prywatne.

Alkowa, czyli najpopularniejszy kamper w Europie

To rodzaj kampera, który charakteryzuje się tym, że posiada dodatkową przestrzeń nad kabiną kierowcy. Nadbudówkę tę wykorzystuje się do spania, albo do przechowywania większych rzeczy – gdyż zazwyczaj jest to duża przestrzeń – mieszczą się tam dwie osoby (a co za tym idzie szerokie i wygodne łóżko). Pod nią, wszystko wygląda tak, jak w standardowym kamperze. Ta dodatkowa przestrzeń jest bardzo przydatna, bo dzięki niej w podróż może wybrać się więcej osób. W nocy, kiedy wszyscy śpią, bagaże mogą leżeć na ziemi, bo nikomu nie przeszkadzają. Natomiast w czasie dnia, można je włożyć do nadbudówki. Dzięki temu nie marnuje się żadna przestrzeń. Jednak włożenie tam bagażu można uważać także za minus – gdyż zmienia się wtedy środek ciężkości pojazdu, co wpływa na samochód w czasie jazdy. Przeciwnicy alkowy zwracają uwagę także na to, że spala ona dużo paliwa i jest niewygodna. Natomiast jej zwolennicy twierdzą, że ważna jest zwiększona ilość miejsc do spania, oraz to, że pojazd ma mniejszy rozmiar co ułatwia kierowcy manewrowanie. Jeśli chodzi o wynajem kampera typu alkowa, to warto wiedzieć, że jest on najczęściej spotykany właśnie w Europie – więc decyzja może być podyktowana także i tym faktem.

Kampery typu van

Są to pojazdy mniejsze niż te opisane wcześniej. Powstają na bazie pospolitego busa (przede wszystkim VW T1). Czasem dzieje się to profesjonalnie, a czasem zupełnie amatorsko. Wtedy przestrzeń adaptuje się tak, by w samochodzie mogły spać dwie osoby, ale nie ma innych, znanych z kamperów udogodnień. Do zalet takich pojazdów zalicza się: możliwość wjazdu w mniejsze uliczki i różne niedostępne miejsca, mniejsze spalanie benzyny, a także możliwość parkowania tam, gdzie występuje zakaz dla standardowych kamperów. Wadą jest przede wszystkim mała ilość miejsca, lecz jeśli podróż odbywa się tylko we dwie osoby, to nie powinno to stanowić aż tak dużego problemu. Jak więc widać, istniej kilka rodzajów pojazdów do samodzielnych podróży.

Wynajem kampera będzie łatwy wtedy, kiedy określi się czego się od niego wymaga. Jeśli podróżującym wystarczy miejsce do spania, mogą zdecydować się na vana, jeśli podróżują w kilka osób dobra będzie dla nich alkowa, a jeśli chcą mieć pełen pakiet luksusu – odpowiedzią będzie kamper zintegrowany. Niezależnie od tej decyzji, taka podróż i tak będzie niezapomnianą przygodą, opartą na samowoli, niezależności i samowystarczalności. Kamper pozwoli na zwiedzanie różnych zakątków świata, bez potrzeby martwienia się o nocleg.