Producenci placów zabaw – plac zabaw pełen możliwości


Plac zabaw to dość istotne miejsce rekreacyjne dla dzieci – mogą tu spędzać czas, rozwijając się fizycznie i emocjonalnie, poznając rówieśników, ucząc się relacji społecznych, a przede wszystkim świetnie i aktywnie bawiąc na świeżym powietrzu. Rodzice zabiegają więc, by w otoczeniu, w którym mieszkają, nie zabrakło takiego terenu.

Place zabaw – miejsca, których powstaje coraz więcej

Place zabaw powstają więc na boiskach, przedszkolnych ogródkach, parkach miejskich lub osiedlach mieszkaniowych. Wciąż jednak natrafić można na stare, od dawna nieremontowane sprzęty, które właściwie nie powinny być już używane ze względu na ryzyko wypadku. Na szczęście nowoczesne place zabaw to częsta inicjatywa i projekt, powstający choćby ze środków budżetu obywatelskiego. Również wielu deweloperów wyznacza na budowanych dopiero osiedlach przestrzeń dla dzieci.

Obecnie producenci placów zabaw mają wiele możliwości

Producenci placów zabaw prześcigają się w wymyślaniu rozmaitych konstrukcji i sprzętów, które przyciągną uwagę dzieci i dorosłych. Wśród urządzeń, które najczęściej można spotkać, wyróżnia się huśtawki, karuzele, drabinki, piaskownice, ale też ścianki wspinaczkowe, wyciągi linowe, tunele, zjeżdżalnie. Poza zabawą plac zabaw pełni także funkcję miejsca, w którym można uprawiać sport, dlatego często na ich terenie lub bliskim sąsiedztwie tworzy się siłownie, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych. Sprzęty te są jednak zwykle metalowe i dostosowane gabarytowo do starszych osób, dlatego nie powinny z nich korzystać dzieci.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu zabawek i urządzeń?

Producenci placów zabaw, z których oferty chcemy skorzystać, muszą dać pełną gwarancję bezpieczeństwa, a sprzęt powinien posiadać wymagane certyfikaty i atesty. To absolutna konieczność. Ponadto dobrze sprawdzić, czy urządzenia są wykonane solidnie, z odpowiednich, trwałych materiałów, odpornych na czynniki mechaniczne i atmosferyczne – ze względu na korzystanie z nich na zewnątrz muszą wytrzymać zarówno w upale, jak i mrozie, deszczu czy gradzie. Warto zainwestować tu więcej, ale mieć pewność, że sprzęt posłuży na dłużej i nie będzie stanowił zagrożenia.