POS co to jest i czy jest to lepsze rozwiązanie niż kasa fiskalna?


Planujesz lub właśnie otworzyłeś swój własny lokal? W takim razie na pewno zastanawiasz się, czy postawić na kasę fiskalną, czy na system POS. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co to jest POS oraz czy warto stawiać na to rozwiązanie.

Stanowisko, które usprawni pracę w Twoim lokalu

POS co to jest? Najprostszą definicją systemu POS jest stwierdzenie, że jest to połączenie kasy fiskalnej wraz z oprogramowaniem. Dzięki temu powstaje stanowisko, które służy do prowadzenia szybkiej oraz intuicyjnej sprzedaży. Najczęściej odbywa się to za pomocą ekranu dotykowego, jednak wciąż na rynku są dostępne opcje, w których używa się myszki do obsługi systemu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Głównym minusem tej możliwości jest to, że czas procesu sprzedaży jest znacznie dłuższy niż w przypadku sprzedaży poprzez ekran dotykowy. Z systemu POS korzystają przede wszystkim: restauratorzy, hotelarze, właściciele sklepów oraz punkty obsługi klienta.

Kasa fiskalna – jakie ma zalety?

Skoro już wiesz, POS co to jest, to przejdźmy teraz do meritum sprawy. W wielu miejscach wciąż są bardzo popularne kasy fiskalne. Jednak czy jest to rzeczywiście lepsze rozwiązanie? Sprawdźmy to. Pod nazwą kasa fiskalna kryje się elektroniczne urządzenie, które służy do prowadzenia zapisu obrotu i kwot podatku należnego od sprzedaży. Każda z kas posiada swój unikalny numer, który potocznie nazywa się numer unikatowym. Urządzenia, które znajdują się w naszym kraju, posiadają pamięć fiskalną. Oznacza to, że po zakończeniu doby sprzedażowej zapisywane są następujące informacje: wysokość kwot netto, podatek według aktualnych stawek VAT, łączną kwotę podatku i należności brutto. Do zalet tego rozwiązania wlicza się: cenę, łatwość obsługi oraz zasilanie.

Stanowisko POS – plusy i minusy tego rozwiązania

Plusów stanowiska POS jest wiele. Przede wszystkim jest to urządzenie, na którym rachunek jest cały czas otwarty, aż do momentu, w którym klient zapłaci. Poza tym rachunki można łączyć, dzielić, a także modyfikować. Poza tym program POS współpracuje z programami lojalnościowymi, dzięki czemu można stosować systemy rabatowe. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest też to, że przepływ informacji między kelnerem, a kucharzem jest znacznie lepszy. Jakie minusy ma stanowisko POS? Przede wszystkim jedno: cena. Niestety, nie jest to tanie rozwiązanie, choć jest bardzo skuteczne i znacznie ułatwia pracę w całym lokalu.