Kurtki motocyklowe – historia dawnej rebeliantki


Dawniej kurtki motocyklowe były kojarzone z buntem i rebelią, dziś są modnym ciuchem, które większość osób posiada w swojej szafie. Jaka była historia kurtek motocyklowych? Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak na przestrzeni czasu zmieniło się znaczenie ramonesek.

Początki historii kurtek motocyklowych

Kurtki motocyklowe, znane w naszym kraju jako ramoneski, swoje początki miały w czasach I Wojny Światowej. Ich pierwowzorem były pilotki, które używane były przez wojsko lotnicze. Piloci używali ich, ponieważ w samej kabinie było niewyobrażalnie zimno, więc tego typu kurtki były dla nich praktycznym rozwiązaniem. Jak się szybko okazało, to także wygodna opcja dla motocyklistów. To właśnie z myślą o nich Irving Schott zaprojektował model kurtki „Perfecto” w 1928 roku. Nazwa kurtki wzięła się od ulubionych cygar projektanta, jednak nie przyjęła się na stałe, choć same kurtki motocyklowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zdarzenie, które zmieniło postrzeganie kurtek motocyklowych

W 1947 roku w stanie Kalifornia odbyło się bardzo głośne zdarzenie. W mieście Hollister odbył się zjazd motocyklistów, którzy uczestniczyli w wyścigach Gypsy Tour. Członkowie tych klubów nie stronili od alkoholu i przejażdżek po kalifornijskich ulicach miasteczka, w trakcie których doszło do kilku stłuczek i zniszczeń kilku witryn sklepowych. Amerykańscy dziennikarze, szukając sensacji, opisali te incydenty jaki mrożącą krew w żyłach historię, podkreślając przy tym jak to motocykliści są zdemoralizowani. Te zdarzenie jednak stworzyło w naszej podświadomości obraz motocyklisty-buntownika, który bardzo chętnie był potem wykorzystywany w filmach. Przykładem jest film „Dziki” z 1954 roku z Marlonem Brando.

Kutki motocyklowe w muzycznym świecie

W latach 70-tych wizerunek złego chłopca w czarnej skórze podchwycili mizycy rockowi. Kurtki motocyklowe zaczęły się kojarzyć z takimi zespołami, jak The Clash, Sex Pistols i The Ramones – to właśnie od tego ostatniego zespołu wzięła się nazwa ramoneska. I choć kurtki motocyklowe bardzo szybko stały się nieodłączną częścią wizerunku fanów rocka, to jeszcze szybciej przeszły one na światowe wybiegi. To właśnie projektanci spowodowali, że obecnie ramoneski kojarzone są z modą, a nie muzyką lub motocyklami. Skojarzenia z buntem i rebelią zatarły też nowe fasony kurtek motocyklowych, które nie są już tylko czarne i skórzane, ale też zdarzają się kolorowe odpowiedniki.