Kaski motocyklowe: co należy wiedzieć?


Jeśli przynajmniej raz w życiu miałeś okazję prowadzić motocykl, zapewne zdajesz sobie sprawę, jak ważną rzeczą dla każde motocyklisty jest odpowiednio dobrany kask.

Rodzaje kasków

Kaski motocyklowe mają wiele odmian i typów – chociażby otwarte, crossowe, integralne czy szczękowe. Każda odmiana kasku ma swoje cechy charakterystyczne i trafić może do innego odbiorcy. Kaski otwarte – jaka sama nazwa wskazuje – to te, które odsłaniają szczękę motocyklisty. Są one cenione przez tych miłośników jednośladów, którzy lubią czuć powiew świeżego wiatru na swojej twarzy, natomiast mają one też wady, takie jak zmniejszone bezpieczeństwo szczęki w razie wypadku. Z kolei kaski crossowe używane są przez tych, którzy lubią jeździć po nieubitych drogach. Ich cechą charakterystyczną jest specjalny daszek, chroniący przed piachem czy kamieniami, które mogą wylatywać spód kół motocykla jadącego przed nami.

Obowiazek każdego motocyklisty

Warto dodać, że ten rodzaj kasków występuje zwykle bez szybki – aby móc je użytkować, trzeba dokupić wtedy gogle. Jeżeli najbardziej podczas jazdy na motorze, cenisz sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powinieneś zainteresować się kaskiem integralnym, który nie dość, że zapewni ci ochronę, to na dodatek jest odpowiedni niezależnie od tego, jaki rodzaj jednośladu posiadasz. Ciekawym wyborem mogą być też kaski szczękowe, które – mimo, że są dość ciężkie – charakteryzują się praktycznością. Część osłaniająca szczękę jest w nich odchylana do góry, co oczywiście przydaje się podczas postojów, kiedy (bez zdejmowania kasku!) możemy coś zjeść lub napić się. Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje kasków motocyklowych, jakie istnieją, jednak większość osób pragnących zakupić tego typu produkt, wybiera spośród tych kilku, wymienionych powyżej typów. To jakiego wyboru należy dokonać, zależy zarówno od indywidualnych preferencji kupującego, jak i od tego w jaki sposób zamierza korzystać ze swojego motocykla. Niezależnie od wszystkiego, trzeba pamiętać – kaski motocyklowe to dla motocyklisty konieczność.